Kısık Ateşte Soul ( Simply Red – It’s Only Love)

 


It’s Only Love bizi gerilere, 80’lerin sonuna götürür. Henüz ateş sönmemiştir, soul ve rnb, pop müzik üzerindeki etkisini baskın bir şekilde sürdürmektedir. Dijital parlaklığa daha vardır ve müzik ne olursa olsun hala organiktir. It’s Only Love sabahlara kadar yanacak kısık ve derinden bir ateştir.

Bu ses, ardarda, aynı sıklıkla ve sıkılmadan gelen taşkın ses, Simply Red’in tutkulu ifadesidir. Şarkının asıl sahibi Barry White’ın dağınık, rahat halinden eser yoktur bu uyarlamada. Soul var, bir Gloria Gaynor şarkısı gibi sonuca koşturur; soul var, Seal şarkısı gibi tok ve doyurucudur. Bu başka, soulun duru ve sıcak halinin yansıması. Can acıtan bir derinlik ve ritmin her tekrarında içte bir yerlere biriken kordur It’s Only Love.

Anlam boyutunda bir aşk, tensel istekten fazlası yoktur bu kara kırmızı köz vuruşunda. Yüksekler, aşkın haller bir cinsel yoğunlukta aranır ve döngüye bırakır bu arzu kendini. Soul gibi kıymetli bir harmonik arayış, bu şarkıda yüceliği bir kenara koymuş, anlık vuruşlarla kendini melankolik yokoluşa bırakıvermiştir. Bu melankolik hal pesimisttir, yükseleyim derken hiçliğin içine düşecektir, derken yine sonunda, aşkın bir akışa kendini teslim edecektir.

Bass’ın kendini güçlü bir istekle sunması, trumpetin dozajında katkısı, basit, basit ama vurucu bir gitar savrulması… Bu müzik asla sunmayacak tamamını çok belli. Tekrarlar içinde iştahı hep aynı yoğunlukta tutan ve zirveye ulaşmayı saçma bulan bir doğrultu. Müzik soul’un sukunetten bir adım sonrasına atıfta bulunan içten yalvarması aslında; ve duruluğu içinde tepeye bakışıyla gelen bir şehvetle yutkunması… Nerede o yüksek perdeden çığlık, nerede hani içli haykırış dersiniz ve kaybedersiniz, her hamlede vücudun yükselecekken, kendinden geçecekken ve zihnin perdelerinden bir bir kurtulmasına ramak kalmışken yenilirsiniz. Daha fazlasını istersiniz sona doğru ama fazlası yoktur “Red” Mick’in kontrollü haykırışında. İşte bu andan sonra bilirsiniz daha fazlası yok; katarsise, climaxa, nirvanaya veya orgazma siz karar verin o tepe bildiğiniz ana çıkamayacaksınız.
Size vaadedilen yalnızca,
O tepeye çıkacaklığınız ve zirvenin aşkıyla yanacaklığınız…
Son notaya varınca elde kalan bir kölece kıvranma,
Dahası ve sonrası,
Hep sonrası için aşkın bir çabayla dolacaklığınız…

Takip Edin

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
0 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir