Kuzey Soul Müziği / John Newman – Running

Birkaç yakım kibritin var cebinde ve damarındaki hararetin bir limiti var. Tansiyon çıkar zirveye ve bir tanrısın önünde hazır kıta bir sağanak var. Yükseldikçe yükselecek sanır bir kuş olursun ve kanadın kan toplar. Bir sınırın var o yüksek mertebeye davrandıysan, alevin yakıtı bir yere götürür seni, bir yerde biter veya bir tepe noktaya vardın, donar.

İşte soul müziğinde böyle bir sınır var, mertebe en üstte başlar ve en üstte kapanışı yaptığında tüm enerjini alır. Yok sayarsın, o müzik boyu, o dakikalar boyunca çıktığın yükseltinin hazzıyla gözünü kaparsın ve sonunda oturacak bir yer ararsın, sorarsın ne oldu bana… ve etrafına bakarsın neredeyim, kim kaldı yanımda ve neyim var… Bu yüzden soul müziğin fazlası yorar ama ne dinleyen düşünür bunu ne de en tiz notada dolanan. Umurunda değildir bu, çıkayım zirveye ve düşeyim sonra, en beton zemine çakılayım. İşte yenilerden, John Newman’ın müziğinde bu duygudur şarkı sonu ruhu kaplayan.

John Newman, Kuzey İngiltere’nin soğuk ve bir o kadar yoğun çocuğu. Sert ve bıçkın bir kimliği olan veya daha çok böyle bir kimliğe sahip olmaya çalışan duruşla, depresif ifadelerin etkisi altında. İngiltere’de soul ayrı bir tavırdır daima. Ama İngiltere’nin de kuzeyi var ve kuzey ne olursa olsun kuzeydir, soul müziği de kendincedir. Motown ve Stax müziğinin etkisi altında olduğu söylenir, ki evet, kuzey soul müziğinde bu görülebilir. Bu diyarın parlayan en yeni değeri John Newman da annesinden dinlediği Motown ve Stax gruplarının tonuyla bir dünya kurar kendine.
ve kendinden ekler
bir acı
heyecan, koyu ve kabarık bir ateş
soğuk bir ateş bu
güç ve tutku
bir teşebbüs
ama çöken binalar içinde bir teşebbüs inşa eder

Motown müziği, plağı, şarkıcısı tam anlamıyla soul demek değildir, içinde RnB ve jazz eserleri görülebilir. Zaten soul’un tam tarifi nedir ve diğer zenci müziğinden ne gibi kriterlerle ayrılabilir… Soul dinleyicisi bunu bilir, ama içten gelen bir sesle, o yoğunluğundaki hissettirdiğine işaret eder, farkı gösterir. Soul yücedir, RnB ve diğerleri gibi kilise müziğinin esintilerine sahiptir. Ama soul bu diğerlerini tümden geride bırakacak bir istençle aşkın tutkunun ifadesidir. Bir seçkin soul dinleyicisi olmak da gerekmez bu yorum için, hissedin, müzik en yangı içerikli temadan alır melodiyi ve kendini orada tutmak için gayret içindedir. Yanar, bolca yanar… Sonunu düşünmeden yanar ve sonunda olacak olan bellidir, içte bir yerde ölüm belirir.

Bu yüzden kuzey soul’u denilen bu tür yıkıcı bir yaratıdır. Belki tüm yaratı gibi yıkıma gider ve şafak çizgisinden bir umut bekler. Ama kuzey soul’u feryat figan bir bekleyiştir. Uzunca bir süre haykırarak, sabır nedir bilmeden, kuralmış adabı muaşeretmiş umursamadan, savrularak bekler. Bu yüzden ömrü kaldırdığınca bekler, bu da azdan bir fazla zamana tekabül eder, bekler ve ruhunu terk eder.

Takip Edin

9
Kimler Neler Demiş?

avatar
3 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
BerkayKibrit SuyuFadimekibritsuyubuse Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Fadime
Ziyaretçi
Fadime

Yanik sesi Adelenin kadın versiyonuna dış görunusu ise canim ülkemdeki tanidik tiplere benziyor.Altin bileklik ve zincir ,beyaz corap siyah iskarpin ayakkabi….
Bütün bunlarla beraber
love me again parcasida çok güzeldir..

buse
Ziyaretçi
buse

Country müzikle de ilgileniyor musun

Berkay
Ziyaretçi

Duruş, tavır ve estetik. Kuzey’in soğuk keskinliği ve gizemliliği. Hepsini hem müziğinde hem de duruşunda sergilemiş diyebilirim. Bundan sonra takip edeceğim, keyifle dinleteceğim seslerden biri olacak. Kuzey’in donuk ve soğuk tavrının içindeki cezbeden o ateşi her zaman sevmişimdir. Kadehimin gecelere isyanlarında kulağıma çalınacaksın John Newman ♥